Patellofemoral Pain Syndrome

znany też  jako zespół bólowy przedniego przedziału kolana

Na czym polega PFPS

Zespół bólowy przedniego przedziału kolana jak nazwa już sugeruje jest bólem dotyczącym przedniej części kolana.  Może się pojawić gdy rzepka kolana porusza się po innym torze niż powinna

Jakie są objawy PFPS?

Jeśli cierpisz na zespół bólu rzepkowo-udowego - ból

może lokalizować się pod lub za rzepką, może dotyczyć jednego lub obu kolan. Ból nasila się gdy biegasz, wchodzisz lub schodzisz po schodach, lub jeśli masz długo zgięte kolana (np. przy pracach w ogrodzie, za biurkiem, czy też w trakcie jazdy autem)

Jak można to leczyć?

Zazwyczaj leczenie zachowawcze (czyli bez operacji) wystarcza. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego pacjenta, ale zmiana nawyków ruchowych, chłodzenie kolana okładami z lodu, fizykoterapia w zupełności wystarczają. Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie są bardzo pomocne, czasem konieczne jest specjalne plastrowanie okolicy kolana (tzw. taping), czy wreszcie dobranie specjalnych wkładek do obuwia, jeśli współistnieją zaburzenia w obrębie stopy. Niestety u części pacjentów leczenie trwa tygodnie lub nawet miesiące zanim ból całkowicie ustąpi.

Czy zatem czeka mnie operacja?

Przeważająca większość pacjentów nie wymaga leczenia operacyjnego

A czy ten ból powróci?

Niestety ból przedniego przedziału kolana czasem powraca, by zmniejszyć ryzyko staraj się nie zmieniać ćwiczeń zbyt gwałtownie, regularnie zmieniaj buty do biegania (po "wybieganiu" ok 500-800 km), staraj się utrzymać mięśnie wokół stawu kolanowego mocne i elastyczne. Jeśli to nie pomaga poszukaj pomocy u swojego lekarza, starając się przekazać jakie sytuacje nasilają ból.