Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

paluch koslawy Paluch koślawy jest to choroba stopy, znacznie częściej dotycząca kobiet niż mężczyzn. Początkowo stanowi ona jedynie problem kosmetyczny, jednak w miarę narastania zniekształcenia pojawiają się dolegliwości bólowe i kłopoty z dobraniem obuwia. Paluchowi koślawemu towarzyszy najczęściej bolesna wyrośl na głowie I kości śródstopia (tak zwane przykostki), młotkowate zniekształcenie II palca stopy, oraz nierzadko płaskostopie poprzeczne czy szponiaste ustawienie pozostałych palców. Przyczyna tej choroby nie jest do końca jasna, ale, co udowodniono w badaniach, nie ma ona związku z noszonym obuwiem na obcasach. Obecnie uważa się że paluch koślawy jest do pewnego stopnia uwarunkowany rodzinnie/genetycznie. Wśród częstszych, znanych przyczyn wymienia się płaskostopie, wiotkość więzadłową, RZS, czy zniekształcenia neurogenne.

Leczenie palucha koślawego jest jedynie operacyjne, stosowanie różnego rodzaju wkładek nie wyleczy z palucha koślawego, może jedynie na pewien czas złagodzić dolegliwości. Pomaga stosowanie szerokiego obuwia - co prawda nie zwalcza to zniekształcenia, ale łagodzi, lub zupełnie usuwa ból.

Operacja palucha koślawego to przede wszystkim kwestia właściwej decyzji - wybór odpowiedniej techniki operacyjnej dostosowanej do rodzaju zniekształcenia i patologii będącej przyczyną paluchów koślawych. Technik operacyjnych opisano do tej pory ponad 130, co świadczy tylko o jednym - nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia paluchów koślawych. Wybór właściwej metody operacji poprzedzony jest badaniem stopy, oceną ruchomości przodostopia, korektywności palucha, oraz wykonaniem badań RTG w specjalnych projekcjach. Dopiero po badaniu stopy, pomiarze kątów deformacji stawów stopy na kliszach RTG podejmuję decyzję co do wyboru metody operacji.

Jeśli chcesz skonsultować się co do sposobu leczenia paluchów koślawych to najlepiej umówić się na wizytę i przyjść z wcześniej wykonanymi zdjęciami stóp - zmniejszy to liczbę wizyt potrzebnych do zaplanowania właściwego leczenia. Potrzebne projekcje rtg to:

    rtg obu stóp A-P na stojąco w obciążeniu
    stopa A-P
    rtg stopy boczne na stojąco w obciążeniu stopa zdrowa - lat rtg
    rtg osiowe trzeszczek palucha w obciążeniu trzeszczki w-b axial rtg

 

W przypadku bardziej złożonych deformacji, czy potrzeby wykonania pewnych osteotomii (np Weil'a) mogą być potrzebne dodatkowe projekcje, ale wtedy po prostu skieruję na potrzebne badania.

Zaplanuj termin konsultacji w Mielcu lub konsultację w Rzeszowie